пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów tak nie podkreśli linii trawnika względnie rabaty jak małe żywe plot.

Nadzwyczaj duże, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zasłania pobliskie domy a także ulice. Aby zrobić taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj strzeliste zaś jednocześnie cienkie to w cieniu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu. Należy pamiętać także, że jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być bardzo trudne.

Nic dobrze nie zaznaczy krawędzi trawnika lub kwietnika jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty czasami nie potrafią dobrze wzrastać w wskazanych terenach, małe drzewa potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach czy tez zasłonią gołe place ziemi. Pięknie uformowany niewielki żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie ewentualnie duże zielone ogrodzenia wolno otrzymać z roślin szpilkowych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy mogą być o wiele droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje cień cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go obcinać, pomimo tego jego klasę Fastigiata Robusta można pościć samopas.Będzie migiem rósł tudzież zatrzyma kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, powinno się aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego spośród cienioznośnych modeli maja zmianie o płowych bądź pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu przystępnego w słońcu, jednak nawet w cieniu listowie zostają dość jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий