среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, banalnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy sztachety plastykowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na sztachety plastikowe z Augustowa na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również siekać na sześciany o regularnych konturach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z Winylu wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na sztachety plastykowe na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i sztacheta z PCV na plot i bramę sztachetowa tworzy się z skał różnego obrysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kafli o nietypowych konturach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, aby postać każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий