понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej częstokroć służą również za dekoracje. Z reguły takie sztachety plastikowe stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko rosną i silnie się zagęszczają. Co niemiara wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, jednak wymagają tez dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztachety plastikowe mogą być niezwykle wysmukłe, chociaż trzeba je regularnie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie konstruuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий